ABD üniversitelerinde polis baskısı: Öğrenciler barikatları aşarak kampüse girdi

ABD genelinde birçok farklı eyalet ve üniversitede öğrencilerin düzenlediği Filistin’e destek gösterileri hafta sonu da gözaltılarla devam etti. George Washington Üniversitesi öğrencileri, Filistin’e destek amacıyla yapılan bir gösteride, polisin bir öğrenciyi tutuklamaya girişiminin ardından güvenlik barikatını aşarak kampüse girdi.

Gece saatlerinde kampüsteki kamp alanında bir araya gelen öğrenciler, polis barikatlarını kaldırarak üst üste bahçeye yığdı. Barikatların etrafında toplanan öğrenciler, “Polisler kampüsümüzden çıkın” sloganı attı. Rektör Yardımcısı Chris Bracey’i de yuhalayan öğrenciler, “Yazıklar olsun” diye bağırdı.

Virginia eyaletinde yer alan Virginia Tech Üniversitesi’nde de benzer sahneler yaşandı. The Washington Post’un aktardığına göre, Filistin’e destek için toplanan öğrencilerden bazları gözaltına alındı.

YÖNETİME GÜVENSİZLİK OYLAMASI

Öte yandan, Gazze’ye destek gösterilerine katılan öğrencilere ‘ceza’ olarak okuldan uzaklaştırma veya yasal işlem uygulanmaya devam ederken, California, Georgia ve Texas üniversitelerindeki akademisyenler sembolik de olsa ‘üniversite yönetimine güvensizlik oylaması’ düzenledi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby ise bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, insanların görüşlerini belirtme hakkına sahip olduklarını, ancak bunun barışçıl olması gerektiğini söyledi.

Columbia Üniversitesinde öğrencilerin, Gazze’deki soykırımı destekleyen şirketlere sağladığı mali yatırımlara tepki göstermek için kampüsün bahçesinde başlattıkları oturma eylemi, dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler için ilham kaynağı olmuştu. ABD’den Avustralya’ya, Fransa’dan Mısır’a kadar birçok ülkede binlerce öğrenci, Filistin’le dayanışma amacıyla kendi üniversitelerinde gösteriler başlatmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x